Wyżywienie

Warto zwrócić uwagę na konsystencję diety i stan uzębienia seniora.

Wiek podeszły to szczególny okres życia człowieka. Właściwe żywienie seniora musi uwzględniać wiele problemów towarzyszących starości, takich jak postępujące ograniczenie sprawności fizycznej, demencja, problemy z uzębieniem, osamotnienie czy niski status materialny. Poza tym w zaleceniach żywieniowych dla seniora należy uwzględnić obecność chorób przewlekłych, które mogą istotnie zmieniać zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze (zarówno pod względem ilości, jak i jakości). Szczególnie choroby takie jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca i zaburzenia lipidowe, niewydolność nerek, niedokrwistość czy osteoporoza mogą wymagać korekty zaleceń żywieniowych.

Bardzo często ludzie starsi eliminują z diety bardzo wartościowe produkty takie jak orzechy, pełne ziarna, „chrupkie” warzywa, niektóre mięsa – z prozaicznego powodu – nie mają czym ich pogryźć. Zmiana konsystencji diety i częstości posiłków jest postępowaniem z wyboru w celu zapewnienia odpowiedniej podaży kalorii dla seniora.

Senior powinien zjadać 4-5 posiłków na dobę, objętościowo małych. Zmiana konsystencji polega na wprowadzeniu do menu pokarmów miękkich, łatwych do połknięcia, o wstępnie rozdrobnionej formie: zupy krem, przeciery i musy, drobne kasze gotowane na gęsto, galaretki domowe z mięs, ryb jak i z owoców, miękkie twarożki, produkty z jaj, mięsne pulpeciki lub domowe odtłuszczone pasztety, drobno starte surówki etc.

Przeciętne dobowe zapotrzebowanie kaloryczne dla seniora wynosi dla kobiet 1500-1700kcal, a dla mężczyzn 1800-2000kcal. Nie ma powodu, aby podawać osobie starszej mniej lub więcej kalorii niż jej zapotrzebowanie, bo zarówno niedożywienie jak i otyłość to stany patologiczne, które w efekcie końcowym przyczyniają się do wielu chorób i skracają życie.

W wieku podeszłym wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały, a ich naturalnym źródłem są warzywa i owoce. Najbardziej deficytowa jest witamina D, zaraz za nią B6, B2, B12 i foliany. Większość badaczy uważa także, że niedobory dotyczą witamin zmiatających wolne rodniki jak witamina C czy E. Osoby starsze rozwijają też spore deficyty w zakresie wapnia, niekiedy cynku i selenu. U kobiet po menopauzie spada zapotrzebowanie na żelazo. Niemniej jednak pamiętamy, że wszystkie witaminy i minerały u seniora można i trzeba uzupełniać z prawidłowo zbilansowaną dietą, a nie za pomocą suplementacji w tabletkach. Wyjątek stanowi jedynie podaż witaminy D i wapnia, ponieważ nie jesteśmy w stanie dostarczyć takich ilości tych związków, a wchłanianie i metabolizm tych substancji są zredukowane. Ponadto witamina D powstaje w skórze pod wpływem słońca, źródła pokarmowe są tutaj mało znaczące. Dopiero obecność niektórych chorób przewlekłych czy stany udowodnionego niedoboru jakiegoś związku uprawniają do stosowania suplementacji – koniecznie pod okiem lekarza lub doświadczonego dietetyka.

I wreszcie na koniec – ważna jest atmosfera wokół jedzenia: osoby starsze, często samotne, nie jedzą, bo nie odczuwają z tego żadnej przyjemności. Często sprawy pogarsza fakt, że Pacjent nie siedzi przy stole z rodziną tylko dostaje osobno jakieś „papki”, zupki itp. W pośpiechu, w atmosferze „obowiązku” i znowu – w samotności. U nas zapraszamyPacjenta do stołu, angażujemy go w posiłek, sprawiamy, aby poczuł się częścią rodziny, a wówczas… zje nieco więcej.

 

Nasza placówka oferuje 5 posiłków dziennie dostosowanych do indywidulanych potrzeb pacjentów oraz zaleceń lekarzy.

Redecz

Redecz Wielki Wieś 15
87-890 Lubraniec

Telefon

kom: +48 573 230 505
kom: +48 885 204 902
tel: +48 54 286 21 95

Rojewo

Jaszczółtowo 24
88-111 Rojewo

Telefon

kom: +48 505 840 356
kom: +48 573 230 505

Telefon

kom: +48 505 840 356
kom: +48 573 230 505

E-mail

biuro@domzlotajesien.pl

Konto

Nr Konta: mBank
89 1140 2004 0000 3002 8264 0562