Bez wątpienia demencja starcza to jedna z najbardziej zagadkowych chorób. Mimo, iż na świecie cierpi na nią ok. 50 milionów osób, cały czas jej przyczyny są nieznane. Rozwój demencji u osób starszych można spowolnić, jednak niemożliwe jest jak na razie całkowite powstrzymanie postępowania choroby. Właśnie to powoduje, że jest ona tak bardzo niebezpieczna i uciążliwa nie tylko dla samego pacjenta, ale również dla jego najbliższego otoczenia.
Choroba znana pod nazwą “demencja” występuje z reguły u osób po 65. roku życia. Mimo, iż tak naprawdę zachorować może na nią każdy, to istnieje kilka czynników wpływających na podwyższone ryzyko zachorowania. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o chorobach żył i tętnic, wysokim ciśnieniu, cukrzycy, przebytym udarze czy też braku aktywności fizycznej i umysłowej. To tylko przykład czynników mających wpływ na podwyższone ryzyko zachorowania na demencję.
Czym charakteryzuje się demencja?
Demencja jest tak bardzo niebezpieczna przede wszystkim ze względu na brak jakichkolwiek objawów w jej początkowych fazach. Pojawiające się problemy z pamięcią czy też kłopoty w znalezieniu odpowiednich słów w czasie rozmowy tłumaczone są zazwyczaj roztargnieniem i nie wzbudzają żadnych podejrzeń nawet wśród najbliższego otoczenia. Z czasem problemy mogą tylko przybierać na sile. Mogą pojawić się trudności z wykonywaniem prozaicznych czynności, a także problemy w wysławianiu się. Dodatkowo często demencja wiąże się również z dezorientacją w miejscu i czasie.
Osoby borykające się z demencją mogą mieć częste wahania nastroju oraz kłopoty z logicznym myśleniem. Bardzo istotne jest, aby jak najwcześniej zdiagnozować problem i udać się do lekarza specjalizującego się w tego typu schorzeniach. W momencie zbyt długiego bagatelizowania problemu osoba starsza może ostatecznie całkowicie wycofać się z życia towarzyskiego oraz z jakiejkolwiek aktywności fizycznej i umysłowej. Docelowo przełożyć się to może nawet na objawy depresji wynikające przede wszystkim z brakiem kontaktu ze światem zewnętrznym.
Bardzo istotne jest zatem, aby osoby z demencją nie pozostawiać samej. Istotne jest, by spędzać z nią możliwie najwięcej czasu, wychodzić na spacery i aktywizować na przykład poprzez rozwiązywanie łamigłówek. Nie spowoduje to całkowitego powstrzymania choroby, jednak przyczyni się do spowolnienia występowania jej objawów.
Najnowsze komentarze