Choroba Alzheimera jest określana jako przedstarczy zanik mózgu. Jest to jedna z dolegliwości neurodegeneracyjnych, której objawy to przede wszystkim kłopoty z mową, pamięcią czy myśleniem. Różnego rodzaju symptomy choroby rozwijają się bardzo wolno, niemal niezauważalnie dla otoczenia. Dopiero z czasem pojawiają się problemy z normalnym funkcjonowaniem w życiu codziennym – dają o sobie znać chociażby zaburzenia orientacji w czasie oraz przestrzeni.
Przyczyny choroby
Przyczyny pojawiania się Alzheimera nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że na chorobę są w większości narażone kobiety po 65. roku życia. Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się dolegliwości są także cukrzyca, niskie wykształcenie, a także posiadanie członka rodziny z tymi objawami.
Jak przeprowadza się badania?
Nieoceniona jest tutaj pomoc członków rodziny, ponieważ to oni powinni zauważyć pierwsze sygnały mówiące, że coś jest nie tak. Badania wstępne mają za zadanie wykrycie występowania objawów typowych dla Alzheimera. Na tym etapie przeprowadza się krótką ocenę stanu psychicznego, a nierzadko też testy zegara i fluencji słownej oraz badanie krwi. Dopiero w przypadku niepokojących wyników wykonywana jest tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Czy tę chorobę da się wyleczyć?
Osoby zmagające się z chorobą Alzheimera powinny być pod stałą opieką lekarza rodzinnego, neurologa czy geriatry. Niestety, mimo postępu medycyny, choroba ta kryje jeszcze wiele tajemnic, dlatego nie daje możliwości leczenia przyczynowego. Na początkowym etapie stosuje się różnego rodzaju leki poprawiające pamięć czy koncentrację, lecz pomagają one tylko na krótką metę.
Nie opracowaliśmy jeszcze metody, która pozwoliłaby na całkowite wyleczenie schorzenia. Możliwe jest jedynie spowolnienie rozwoju choroby. Alzheimer stopniowo prowadzi do upośledzenia i niepełnosprawności pacjenta, przez co staje się on bardzo mocno zależny od członków rodziny. Często najbliższe otoczenie nie jest w stanie zajmować się chorym, dlatego dom opieki bywa jedyną możliwością, by zadbać o jak najnormalniejsze funkcjonowanie chorej osoby.