Choroba Alzheimera oraz demencja są najczęściej spotykanymi dolegliwościami otępiennymi. Dotyczą one przede wszystkim osób starszych. Przyczynami pojawienia się choroby jest nie tylko podeszły wiek, ale także słabe wykształcenie, cukrzyca czy też obciążenie genetyczne. Dolegliwość ta jest uciążliwa nie tylko dla pacjenta, ale w bardzo dużym stopniu także dla jego otoczenia i najbliższych, którzy muszą się nauczyć, jak postępować w określonych sytuacjach.
Pierwsze sygnały choroby
Choroby otępienne atakują niespodziewanie i często przez pierwszy okres pozostają niezauważalne. Zapominanie dnia tygodnia, częste sprawdzanie godziny czy dopytywanie się o różne rzeczy tłumaczone są roztargnieniem i przechodzą niezauważalne nawet dla najbliższych członków rodziny. Z czasem choroba postępuje, a problemy z komunikacją oraz orientacją przestrzenną są coraz bardziej zauważalne i niepokojące dla otoczenia.
Problemy z wysławianiem się, trudności w nazywaniu różnych zjawisk i przedmiotów, a także problemy z zapamiętywaniem najprostszych informacji to tylko najczęściej spotykane dolegliwości osób z chorobą otępienną. Wraz z postępowaniem objawów pacjent wymaga ciągłej opieki i różnego rodzaju aktywności, które mogą choć w niewielkim stopniu spowolnić rozwój choroby.
Zadania stojące przed najbliższymi
Niezwykle ważnym zadaniem stojącym przed najbliższym otoczeniem pacjenta jest zaakceptowanie, że ta choroba się pojawiła. Bardzo mocno pomoże to w dalszych działaniach i postępowaniach oraz zapobiegnie ciągłemu denerwowaniu się na osobę starszą. Wskazane jest, aby bliscy jak najdłużej przebywali z pacjentem i starali się pobudzić jego mózg do aktywności. Dobrym pomysłem jest układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek czy też nieskomplikowanych łamigłówek. Kluczowa jest także rozmowa. Można porozmawiać o ostatnio obejrzanym filmie lub pójść na spacer. Niezwykle ważne jest także, aby zapewnić pacjentowi pokój, w którym czuje się bezpiecznie i w którym ma szansę na prywatność. Jeśli jest możliwość, a chory wyraża taką chęć, powinniśmy zapewnić mu kontakt ze swoimi rówieśnikami i znajomymi z dawnych lat.