Choroba Alzheimera to jedna z najczęściej występujących przypadłości otępiennych. Dotyka przede wszystkim osoby po 65. roku życia i wiąże się z zaburzeniami pamięci. Mimo, iż na tę przypadłość są narażone w głównej mierze osoby starsze, to jednak zdarza się, że doświadczają jej także ludzie w średnim wieku.
Alzheimer – przyczyny
Pomimo, iż choroba ta została po raz pierwszy opisana już w 1901 roku, współcześni naukowcy nadal nie potrafią jednoznacznie określić przyczyn tej konkretnej dolegliwości. Początkowo za czynnik dominujący chorobę Alzheimera uznawano geny, jednak jak się później okazało, mutacje genetyczne można powiązać zaledwie z pięcioma procentami wszystkich przypadków zachorowań. Tylko niewielki odsetek chorób jest dziedziczony, a zatem to również nie jest główną przyczyną dolegliwości.
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że choroba Alzheimera postępuje wskutek nasilających się patologicznych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Tym, co zwróciło uwagę lekarzy zajmujących się chorymi jest fakt, że Alzheimer często dotyka osoby, które w przeszłości doznały poważniejszego uraz głowy, na przykład wskutek wypadku. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania jest nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca lub niski poziom wykształcenia.
Alzheimer – jak rozpoznać?
Biorąc pod uwagę, że nikt do końca nie poznał przyczyn zachorowań na Alzheimera, bardzo istotne jest, aby możliwie jak najszybciej rozpoznać tę przypadłość w swoim najbliższym otoczeniu – u rodziców lub też dziadków. Pozwoli to na podjęcie działań zmierzających do zatrzymania postępu choroby. Wszelkie prowadzone czynności podczas terapii powinny zmierzać do możliwie najbardziej angażującej aktywności umysłu pacjenta. Częste rozmowy, rozwiązywanie łamigłówek czy też zażywanie odpowiednich leków mogą odłożyć w czasie poważniejsze zmiany w układzie nerwowym człowieka. Trzeba jednak wykazać się bardzo dużą spostrzegawczością i uwagą, gdyż na pierwszym etapie symptomy choroby Alzheimera mogą być bagatelizowane, a wszelkie problemy z pamięcią tłumaczone wiekiem lub roztargnieniem.
Najnowsze komentarze