Zdarza się, że bliska nam osoba w wyniku choroby potrzebuje stałej (często całodobowej) opieki. Osoby te nie radzą sobie z, wydawałoby się, prozaicznymi czynnościami, takimi jak mycie czy jedzenie. Niestety realia nierzadko wyglądają tak, że najbliższe otoczenie nie ma warunków, aby przez cały dzień zajmować się członkiem swojej rodziny, gdyż wiązać by się to mogło na przykład ze stratą pracy. W takich sytuacjach jedynym wyjściem może okazać się dom opieki. Decyzja o zgłoszeniu się do tej placówki powinna być dogłębnie przemyślana, ponieważ istnieje wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze najodpowiedniejszej placówki.

Kilka istotnych czynników

Jedną z podstawowych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę jest zaplecze ośrodka. Czynniki, takie jak czystość pomieszczeń, uprzejmość personelu oraz zajęcia aktywizujące mają kluczowe znaczenie dla wygody oraz komfortu osoby starszej. Warto zaczerpnąć informacji na temat wyżywienia, infrastruktury całego obiektu, a także opłat. Ponadto istotną rzeczą są godziny, w jakich można odwiedzać bliskiego oraz jak długo takie spotkania mogą trwać. Informacje na ten temat można znaleźć w internecie, wśród znajomych będących w podobnej sytuacji, jednak najodpowiedniejsza będzie wizyta w konkretnym ośrodku i rozmowa z dyrektorem placówki. Możliwe będzie wówczas otrzymanie najbardziej aktualnych oraz precyzyjnych informacji dotyczących pobytu osoby starszej w ośrodku. Przy rozmowie z przedstawicielem warto upewnić się czy najbliższa rodzina ma możliwość otrzymywania bieżących informacji na temat stanu zdrowia podopiecznego.

Doświadczenie oraz profesjonalna kadra pracowników

Niezwykle istotnym czynnikiem przy wyborze najodpowiedniejszego domu opieki jest jego doświadczenie. Ośrodki, które istnieją od kilkunastu lat (jak na przykład Dom Złota Jesień) doskonale znają wszystkie potrzeby osób starszych, a dodatkowo posiadają wpisy do rejestru wojewody. Posiadane zezwolenia są gwarancją profesjonalizmu oraz niezbędnych w tej pracy kompetencji.

W kontekście zatrudnionej kadry pracowników należy zwrócić szczególną uwagę czy w konkretnym ośrodku jest całodobowo dostępna pielęgniarka. W większości domów opieki jest ona dostępna tylko w wyznaczonych godzinach lub też wyłącznie w skrajnych przypadkach, na wezwanie dyrektora. W tego typu ośrodkach standardem powinna być obecność pielęgniarki 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Na co zwrócić uwagę?

Będąc w ośrodku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego nowoczesność. Elementy, takie jak na przykład windy czy podjazdy mogą znacząco ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszanie się po placówce. Każdy dom opieki jest inny i do każdego należy podchodzić w sposób indywidualny. Nie należy kierować się przede wszystkim bliskością od miejsca zamieszkania rodziny, ponieważ w ten sposób można wybrać ośrodek, który nie będzie spełniał bardzo istotnych wymagań sanitarnych i nie tylko.

Redecz

Redecz Wielki Wieś 15
87-890 Lubraniec

Telefon

kom: +48 573 230 505
kom: +48 885 204 902
tel: +48 54 286 21 95

Rojewo

Jaszczółtowo 24
88-111 Rojewo

Telefon

kom: +48 505 840 356
kom: +48 573 230 505

Telefon

kom: +48 505 840 356
kom: +48 573 230 505

E-mail

biuro@domzlotajesien.pl

Konto

Nr Konta: mBank
89 1140 2004 0000 3002 8264 0562